Borówka wysoka, amerykańska pochodzi z Ameryki Północnej, tam występuje w stanie dzikim ponad 20 gatunków.

Już w czasach kolonizacji, gdy Europejczycy przybywali na tereny Ameryki Północnej, Indianie korzystali z dobrodziejstw tych niebieskich owoców.

Trzmiele W Polsce występuje 29 gatunków trzmieli, z czego na terenach rolniczych około 12-15. Są one wydajnymi zapylaczami, często wydajniejszymi od pszczoły miodnej. Po za tym trzmiele są niezastąpione w uprawach gatunków gdzie kwiaty mają głęboko ukryty nektar i jest on niedostępny dla pszczoły miodnej z powodu krótkich języczków ( 6-7 mm), a u trzmieli długość ta wynosi nawet do 15mm .

złotooki Chrysopidae

Złotooki.
Wszystkie gatunki tego rodzaju można zaliczyć do owadów pożytecznych z punktu widzenia ochrony roślin przed szkodnikami. Złotooki najchętniej latają o zmierzchu, często podczas wieczornych prac w sadzie można je zauważyć w pobliżu lamp ciągnika,   przywabione światłem mogą zlatywać się też do mieszkań i budynków gospodarskich.

łasica

Łasica (Mustela nivalis) Niewielki drapieżny ssak o długości około 28 cm, sylwetka smukła, giętka, kończyny krótkie. Samce nieco większe od samic. W Polsce nieliczna, pod ścisłą ochroną. Przeważnie poluje na myszy i nornice, czasami także na drobne ptaki, jaja, żaby. Zamieszkuje skraje lasów, łąki, pola, dosyć często w sąsiedztwie wsi, czy nawet w okolicach miast.

rośliny miododajne

Coraz częściej zdarza się, że pomimo dobrego kwitnienia roślin uprawianych przez człowieka są problemy z niezadowalającym, a czasami nawet mizernym plonem. Jak powszechnie wiadomo prawie wszystkie rośliny posiadające kwiaty wymagają zapylenia przez owady, bo bez tego nie mogą wydawać nasion i owoców.Nawet rośliny samopłodne, czy wiatropylne wydają owoce lepszej jakości niż po samozapyleniu.

Pasy wiatrochronne z drzew podobnie jak zadrzewienia śródpolne spełniają wiele korzystnych funkcji z rolniczego punktu widzenia. Niestety są systematycznie niszczone przez samych rolników.

Podkategorie