Pod koniec kwietnia wysadziliśmy do doniczek 3 litrowych małe sadzonki z p9, z kwalifikowanej szkółki. W maju na pierwszych liściach pojawiły się brązowe wypalone plamki. Wizualnie ciężko stwierdzić czy to grzyb czy bakteria, jednak wiem jak wygląda pseudomonas syringae na drzewach pestkowych i to było bardzo podobne. Pod koniec maja wysłaliśmy 2 rośliny do badania.

Podczas badania znaleziono bakterię między innymi pseudomonas syringae, grzyb diaporthe i botrytis cinerea.

Skontaktowałem się ze szkółką gdzie były zakupione sadzonki i zgłosiłem problem. Jednak dostałem zapewnienia że wszystko jest ok, przedstawiłem wyniki badań, bez odzewu.

Podczas telefonicznej rozmowy zapytałem się co mam zrobić z tymi sadzonkami? Mam je wysadzić u siebie, sprzedać czy spalić?

Dostałem odpowiedź, że jeżeli nie jestem pewny towaru to nie mogę go sprzedać.

Bardzo mądra i szlachetna odpowiedź, pewnie że nie mogę sprzedać, wiem o tym. Jednak szkółkarz może już sprzedawać sadzonki które są zainfekowane i nie ponosi za to żadnych konsekwencji. Pan szkółkarz po prostu może.  

Rośliny przesadzone do doniczek C3 nadal rosły, stosowałem kilka razy fosforyny, zaaplikowałem Trianum,  w październiku podlałem je biologicznym środkiem Serenade ASO. Jednak spory procent z nich nie rokuje dobrze. 

Jak odróżnić takie sadzonki od zdrowych?

Podstawowa sprawa to nasada krzewu nie chce się ukorzeniać, pierwsze korzenie pojawiają się 3-5 cm poniżej poziomu gruntu w doniczce.

Ta nieukorzeniona szyjka krzewu jest jakby skorkowaciała, ma spękania, zgrubienia, skóra łuszczy się. 

Mocno zainfekowane sadzonki są kruche, łatwo łamią się u samej nasady

Po przełamaniu, czuć delikatny smród, nie jest on tak intensywny jak ten na plantacji w starszych krzewach, ale jest wyczuwalny.

W skrajnych przypadkach widać mocne zgrubienia, nawet zrakowacenia


 

Długo myślałem co z nimi zrobić, w sumie było to 4000 Duka w doniczkach 3-litrowych. Doszedłem do wniosku, że nie mogę ich sprzedać, kręgosłup moralny nie pozwala mi na to. 

 

Poniżej link do filmu pokazującego jak wyglądają takie zainfekowane sadzonki.

https://www.youtube.com/watch?v=68ApuHaGnI4&feature=youtu.be

 

 

Pogoda

Weather Underground PWS IPROMNA2