Chora sadzonka borówki

 

Pod koniec kwietnia wysadziliśmy do doniczek 3 litrowych małe sadzonki z p9, z kwalifikowanej szkółki. W maju na pierwszych liściach pojawiły się brązowe wypalone plamki. Wizualnie ciężko stwierdzić czy to grzyb czy bakteria, jednak wiem jak wygląda pseudomonas syringae na drzewach pestkowych i to było bardzo podobne. Pod koniec maja wysłaliśmy 2 rośliny do badania.

borówki jakość

Na jakość borówek składa się wiele czynników. Jakość na krzewach nie gwarantuje dobrej jakości na półce, droga z krzewu na paletę jest długa.

Borówka, łamanie się krzewów

 

Ostatnio doświadczyliśmy problemu z wypadającymi sadzonkami na młodej plantacji, jak się okazało problem ten pojawił się nie tylko u nas, ale na innych plantacjach, zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Borówka Peru

Jeszcze do niedawna borówka z półkuli południowej kojarzona była z Chile i Argentyną. Jednak na kontynencie południowo-amerykańskim rośnie kolejny gigant – Peru.

Mijający sezon przejdzie do historii z dwóch powodów:

Bardzo wczesne dojrzewanie borówek

Zbiory zaczęły się wyjątkowo wcześnie, przyśpieszenie wynosiło 2-3 tygodnie. Mało tego sezon w  Hiszpanii trwał długo - w maju na półwyspie Iberyjskim temperatury były o kilka stopni niższe niż w Polsce i spowodowało to wydłużenie ich sezonu.

Promocja borówka w Chinach

Oficjalnie uruchomiono pierwszą kampanię promocyjną dla chilijskich owoców za pośrednictwem automatów wydających żywność. Kampania jest prowadzona wspólnie z Miss Fresh, jedną z największych chińskich firm z branży e-commerce, i która obecnie opracowuje plan ekspansji żywności za pośrednictwem tych maszyn.

Gorąca wiosna 2018 spowodowała wyraźne przyśpieszenie sezonu borówkowego. Sezon wystartował co najmniej 2 tygodnie wcześniej. Wysokie temperatury podczas zbiorów i umiarkowane owocowanie podstawowych odmian spowodowało że sezon był intensywny, ale krótki.

Plantacja borówki, Duke

W 2015 roku zdecydowaliśmy się powiększać nasze gospodarstwo, niestety w okolicy w której dotychczas działamy, brakuje gruntów rolnych, a tym bardziej takich pod uprawę borówki.

Uprawa borówki staje się coraz bardziej popularna, nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie.  Borówkowa rzeczywistość  zmienia się bardzo szybko.

Chile  zaczyna wprowadzać unikalne narzędzie do eksportu borówek

kantabryjskim wybrzeżu

Produkcja borówek w Hiszpanii szybko rośnie, oczywiście rejon Huelva jest głównym producentem. Znaczne wzrosty areału obserwowane są również w innych krajach produkujących, jak wyjaśniła to Hiszpańska Federacja Stowarzyszeń Producentów i Eksporterów Owoców (Fepex).

International Blueberry Organization

Kolejny szczyt International Blueberry Organization (IBO) odbędzie się w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.

Kolumbia Brytyjska jest jednym z głównych regionów produkcyjnych na świecie tego super owocu.

Produkcja borówek na Ukrainie rośnie w szybkim tempie, rośnie również eksport.
W 2017 roku eksport wyniósł 1600 ton, w 2016 było to 1200 ton, a w 2015 roku Ukraina wyeksportowała niespełna 350 ton

Jest początek stycznia, do tej pory praktycznie nie było mrozów, temperatura kilka razy osiągnęła w nocy zaledwie -5 st.

W dniach 7-9 luty odbyły się targi Fruit Logistic w Berlinie. Wystawcy z całego świata z branży owocowe-warzywnej mieli okazję zaprezentować swoje produkty i usługi.

Borówka Chandler

W Polsce w dalszym ciągu podstawową odmianą jest Bluecrop.  Jest ceniona ze względu na wysoką mrozoodporność, jednak oprócz tej zalety ma kilka wad np. podatność na antraknozę, niezbyt twarde owoce.