Łasica (Mustela nivalis)

Łasica (Mustela nivalis) Niewielki drapieżny ssak o długości około 28 cm, sylwetka smukła, giętka, kończyny krótkie. Samce nieco większe od samic. W Polsce nieliczna, pod ścisłą ochroną.

Przeważnie poluje na myszy i nornice, czasami także na drobne ptaki, jaja, żaby. Zamieszkuje skraje lasów, łąki, pola, dosyć często w sąsiedztwie wsi, czy nawet w okolicach miast.

Do budowy gniazd bardzo często wykorzystuje miejsca z ułożonymi przez człowieka stosami, kamieni, gałęzi. Jest aktywna przez całą dobę, ale najbardziej o zmierzchu i świcie. Zimą poluje na norniki pod śniegiem, wchodząc do ich nor, dlatego jest zwierzęciem pożytecznym, szczególnie w sadownictwie, w młodych sadach i plantacjach, gdzie gryzonie potrafią wyrządzić poważne szkody. Jeżeli na plantacji borówek mamy problem z gryzoniami, warto gdzieś w rogu działki ułożyć stos kamieni, czy karp i może zamieszka w nich łasica, Jeżeli tak się stanie spokojnie będziemy mogli zapomnieć o szkodach wyrządzonych przez gryzonie i dodatkowym ich zwalczaniu.

Pogoda

Weather Underground PWS IPROMNA2