Pod koniec kwietnia wysadziliśmy do doniczek 3 litrowych małe sadzonki z p9, z kwalifikowanej szkółki. W maju na pierwszych liściach pojawiły się brązowe wypalone plamki. Wizualnie ciężko stwierdzić czy to grzyb czy bakteria, jednak wiem jak wygląda pseudomonas syringae na drzewach pestkowych i to było bardzo podobne. Pod koniec maja wysłaliśmy 2 rośliny do badania.
Ostatnio doświadczyliśmy problemu z wypadającymi sadzonkami na młodej plantacji, jak się okazało problem ten pojawił się nie tylko u nas, ale na innych plantacjach, zarówno w Polsce jak i zagranicą.
Mijający sezon przejdzie do historii z dwóch powodów:
Zbiory zaczęły się wyjątkowo wcześnie, przyśpieszenie wynosiło 2-3 tygodnie. Mało tego sezon w Hiszpanii trwał długo - w maju na półwyspie Iberyjskim temperatury były o kilka stopni niższe niż w Polsce i spowodowało to wydłużenie ich sezonu.
Gorąca wiosna 2018 spowodowała wyraźne przyśpieszenie sezonu borówkowego. Sezon wystartował co najmniej 2 tygodnie wcześniej. Wysokie temperatury podczas zbiorów i umiarkowane owocowanie podstawowych odmian spowodowało że sezon był intensywny, ale krótki.
Uprawa borówki staje się coraz bardziej popularna, nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie. Borówkowa rzeczywistość zmienia się bardzo szybko.
Produkcja borówek w Hiszpanii szybko rośnie, oczywiście rejon Huelva jest głównym producentem. Znaczne wzrosty areału obserwowane są również w innych krajach produkujących, jak wyjaśniła to Hiszpańska Federacja Stowarzyszeń Producentów i Eksporterów Owoców (Fepex).
Produkcja borówek na Ukrainie rośnie w szybkim tempie, rośnie również eksport.
W 2017 roku eksport wyniósł 1600 ton, w 2016 było to 1200 ton, a w 2015 roku Ukraina wyeksportowała niespełna 350 ton
W dniach 7-9 luty odbyły się targi Fruit Logistic w Berlinie. Wystawcy z całego świata z branży owocowe-warzywnej mieli okazję zaprezentować swoje produkty i usługi.
Na jakość borówek składa się wiele czynników. Jakość na krzewach nie gwarantuje dobrej jakości na półce, droga z krzewu na paletę jest długa.
Jeszcze do niedawna borówka z półkuli południowej kojarzona była z Chile i Argentyną. Jednak na kontynencie południowo-amerykańskim rośnie kolejny gigant – Peru.