kantabryjskim wybrzeżu

Produkcja borówek w Hiszpanii szybko rośnie, oczywiście rejon Huelva jest głównym producentem. Znaczne wzrosty areału obserwowane są również w innych krajach produkujących, jak wyjaśniła to Hiszpańska Federacja Stowarzyszeń Producentów i Eksporterów Owoców (Fepex).

Na kontynencie afrykańskim Południowa Afryka i Maroko rozszerzają plantacje, w Europie Portugalia, która dotychczas skupiała się głównie na malinach, teraz powiększa się o kolejne uprawy borówek.

W Huelvie areał wzrósł z 1150 hektarów w sezonie 2013/2014 do 2.858 hektarów w 2017/2018 roku. Na wybrzeżu kantabryjskim (północny region Hiszapnii ) powierzchnia wynosi 400 hektarów, a Fepex zapewnia, że ​​autonomiczne rządy chcą zachęcić do ekspansji tych upraw. Rządy Asturii i Kantabrii promują powstawanie plantacji borówek i oferują dopłaty dla producentów. Chcą skoncentrować się na produkcji w okresie od czerwca do października. ( Jak łatwo zauważyć jest to okres w którym produkuje się borówki w Polsce)

W Hiszpanii sektor borówek stawia głównie na rynki europejskie, takie jak Wielka Brytania. Kraje skandynawskie są przedmiotem szczególnego zainteresowania, ponieważ ich konsumenci często kojarzą jagody z ich zdrowymi właściwościami.

Podejmowane są również wysiłki na rzecz dywersyfikacji eksportu, jak twierdzi Rafael Domínguez, menedżer Freshuelva, i w tej linii Chiny są jednym z interesujących miejsc. Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki już zostało poproszone o rozpoczęcie negocjacji w sprawie protokołu umożliwiającego wywóz do tego kraju, podobnego do tego, które Chile podpisało już z Chinami.

Sektor jagodowy dąży również do zwiększenia swojej obecności w krajach arabskich, gdzie obecnie są już eksportowane jeżyny.

Na arenie międzynarodowej Chile wyeksportowało 103 000 ton borówek w zeszłym roku, a Peru spodziewa się za cztery lata wyeksportować 120 000 ton. W Argentynie powierzchnia plantacji też rośnie, areał oscyluje między 1900 a 2100 hektarów. Większość produkcji jest eksportowana, głównym kierunkiem są celem  Stany Zjednoczone - 65% całego ekspotu. Wielka Brytania jest również ważnym rynkiem.

 

na podstawie: http://www.diariodesevilla.es/agr_andalucia/arandano-dispara-Huelva-apunta-mundo_0_1220277972.html

 

 

Pogoda

Weather Underground PWS IPROMNA2