Chora sadzonka borówki

 

Pod koniec kwietnia wysadziliśmy do doniczek 3 litrowych małe sadzonki z p9, z kwalifikowanej szkółki. W maju na pierwszych liściach pojawiły się brązowe wypalone plamki. Wizualnie ciężko stwierdzić czy to grzyb czy bakteria, jednak wiem jak wygląda pseudomonas syringae na drzewach pestkowych i to było bardzo podobne. Pod koniec maja wysłaliśmy 2 rośliny do badania.

borówki jakość

Na jakość borówek składa się wiele czynników. Jakość na krzewach nie gwarantuje dobrej jakości na półce, droga z krzewu na paletę jest długa.

Borówka, łamanie się krzewów

 

Ostatnio doświadczyliśmy problemu z wypadającymi sadzonkami na młodej plantacji, jak się okazało problem ten pojawił się nie tylko u nas, ale na innych plantacjach, zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Borówka Peru

Jeszcze do niedawna borówka z półkuli południowej kojarzona była z Chile i Argentyną. Jednak na kontynencie południowo-amerykańskim rośnie kolejny gigant – Peru.

Mijający sezon przejdzie do historii z dwóch powodów:

Bardzo wczesne dojrzewanie borówek

Zbiory zaczęły się wyjątkowo wcześnie, przyśpieszenie wynosiło 2-3 tygodnie. Mało tego sezon w  Hiszpanii trwał długo - w maju na półwyspie Iberyjskim temperatury były o kilka stopni niższe niż w Polsce i spowodowało to wydłużenie ich sezonu.

Promocja borówka w Chinach

Oficjalnie uruchomiono pierwszą kampanię promocyjną dla chilijskich owoców za pośrednictwem automatów wydających żywność. Kampania jest prowadzona wspólnie z Miss Fresh, jedną z największych chińskich firm z branży e-commerce, i która obecnie opracowuje plan ekspansji żywności za pośrednictwem tych maszyn.

Gorąca wiosna 2018 spowodowała wyraźne przyśpieszenie sezonu borówkowego. Sezon wystartował co najmniej 2 tygodnie wcześniej. Wysokie temperatury podczas zbiorów i umiarkowane owocowanie podstawowych odmian spowodowało że sezon był intensywny, ale krótki.

Plantacja borówki, Duke

W 2015 roku zdecydowaliśmy się powiększać nasze gospodarstwo, niestety w okolicy w której dotychczas działamy, brakuje gruntów rolnych, a tym bardziej takich pod uprawę borówki.

Uprawa borówki staje się coraz bardziej popularna, nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie.  Borówkowa rzeczywistość  zmienia się bardzo szybko.

Chile  zaczyna wprowadzać unikalne narzędzie do eksportu borówek

kantabryjskim wybrzeżu

Produkcja borówek w Hiszpanii szybko rośnie, oczywiście rejon Huelva jest głównym producentem. Znaczne wzrosty areału obserwowane są również w innych krajach produkujących, jak wyjaśniła to Hiszpańska Federacja Stowarzyszeń Producentów i Eksporterów Owoców (Fepex).

International Blueberry Organization

Kolejny szczyt International Blueberry Organization (IBO) odbędzie się w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.

Kolumbia Brytyjska jest jednym z głównych regionów produkcyjnych na świecie tego super owocu.

Produkcja borówek na Ukrainie rośnie w szybkim tempie, rośnie również eksport.
W 2017 roku eksport wyniósł 1600 ton, w 2016 było to 1200 ton, a w 2015 roku Ukraina wyeksportowała niespełna 350 ton

Jest początek stycznia, do tej pory praktycznie nie było mrozów, temperatura kilka razy osiągnęła w nocy zaledwie -5 st.

W dniach 7-9 luty odbyły się targi Fruit Logistic w Berlinie. Wystawcy z całego świata z branży owocowe-warzywnej mieli okazję zaprezentować swoje produkty i usługi.

Borówka Chandler

W Polsce w dalszym ciągu podstawową odmianą jest Bluecrop.  Jest ceniona ze względu na wysoką mrozoodporność, jednak oprócz tej zalety ma kilka wad np. podatność na antraknozę, niezbyt twarde owoce.

Pogoda

Weather Underground PWS IPROMNA2